Ubuntu Linux

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Ubuntu Linux 14 

Ubuntu 10 najlepszych

Ubuntu Linux jest gotowym systemem biurkowym. Autorzy dystrybucji wybrali z olbrzymich zasobów Debiana ich zdaniem najlepsze i najstabilniejsze oprogramowanie niezbędne do pełnego wykorzystania komputera. Pozwala to na uruchomienie i efektywne wykorzystanie systemu bezpośrednio po instalacji. Jednocześnie, poprzez pozostawienie dostępu do pakietów debianowych, każdy może dostosować system do własnych potrzeb i upodobań.

Ubuntu jest wolną dystrybucją GNU/Linuksa tworzoną przez Marka Shuttlewortha wraz z firmą Canonical Ltd. Koncentruje się na łatwości instalacji i użytkowania, dobrej obsłudze każdego sprzętu i funkcjonalności. Obecnie jest to jedna z najpopularniejszych dystrybucji zarówno na świecie jak i w Polsce, posiada też silną społeczność użytkowników.

Projekt Ubuntu działa w oparciu o ideę i Filozofii Ubuntu: oprogramowanie    powinno być dostępne bezpłatnie, powinno być dostępne w lokalnym języku, a wszyscy ludzie powinni mieć wolność dostosowywania go do swoich potrzeb w dowolny sposób.

Wydania systemu Ubuntu są regularne i przewidywalne. Co 6 miesięcy wychodzi nowa wersja, a raz na 2 lata wydawana jest wersja z dłuższym wsparciem technicznym (LTS). Ubuntu jest proste w instalacji dzięki instalatorowi LiveCD.Tuż po zainstalowaniu system jest gotowy do pracy, zawiera bowiem wszystkie niezbędne programy codziennego użytku. Specjalistyczne oprogramowanie można łatwo dodać dzięki zintegrowanym repozytoriom. Pomoc techniczna po polsku dostępna jest na forum Ubuntu.pl. Ubuntu oparte jest na dystrybucji Debian GNU/Linux i czerpie garściami z osiągnięć tego projektu. Samo Ubuntu to staro afrykańskie słowo oznaczające człowieczeństwo wobec innych (ang. humanity to others). Alternatywne tłumaczenie brzmi ten kto nie potrafi skonfigurować Debiana.

 

Czytany 8043 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 14 kwiecień 2015 22:48

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.